Καλώδιο οπτικής ίνας NVIDIA MFP7E10-N030 30m MPO APC Multimode για InfiniBand & Ethernet
Λεπτομέρειες:
| Μάρκα: | Mellanox |
| Αριθμό μοντέλου: | MFP7E10-N030 (980-9I557-00N030) |
| Έγγραφο: | MFP7E10-Nxxx.pdf |
Πληρωμής & Αποστολής Όροι:
| Ποσότητα παραγγελίας min: | 1 τεμ |
|---|---|
| Τιμή: | Negotiate |
| Συσκευασία λεπτομέρειες: | Εξωτερικό κουτί |
| Χρόνος παράδοσης: | Βασισμένο στο αποθεματικό |
| Όροι πληρωμής: | T/T |
| Δυνατότητα προσφοράς: | Προμήθεια ανά έργο/παρτίδα |
|
Λεπτομερής ενημέρωση |
|||
| Μοντέλο: | MFP7E10-N030 | Μήκος: | 30 Μ |
|---|---|---|---|
| Τύπος ινών: | Πολυτροπικό OM4 | Συνδέσεις: | MPO-12/APC (θηλυκό) |
| Απώλεια εισαγωγής: | ≤ 0,362 dB | Απώλεια επιστροφής: | ≥ 35 dB |
| Επισημαίνω: | Καλώδιο οπτικής ίνας NVIDIA 30m MPO,Καλώδιο οπτικής ίνας Mellanox InfiniBand,Καλώδιο Ethernet MPO APC Multimode |
||
Περιγραφή προϊόντων
Παθητικό καλώδιο οπτικής ίνας multimode μήκους 30 μέτρων, σχεδιασμένο για διασυνδέσεις InfiniBand και Ethernet υψηλού εύρους ζώνης. Διαθέτει θηλυκούς συνδέσμους MPO-12/APC, ίνες OM3 χαμηλής απώλειας και ανθεκτικό περίβλημα LSZH. Επιτρέπει απευθείας σύνδεση μεταξύ OSFP 800G διπλής θύρας, OSFP 400G μονής θύρας και QSFP112 πομποδεκτών σε σύγχρονα κέντρα δεδομένων.
Μήκος: 30 μέτρα (ανοχή +2% x L / -0 για L≥5m)
Σύνδεσμος: MPO-12/APC (Γωνιακή Φυσική Επαφή) θηλυκός προς MPO-12/APC θηλυκός
Η σειρά NVIDIA MFP7E10-Nxxx περιλαμβάνει παθητικά οπτικά καλώδια multimode με συνδέσμους MPO-12/APC, αξιοποιώντας 8 ενεργές οπτικές ίνες από μια συστοιχία 12 ινών. Το MFP7E10-N030 προσφέρει τυπικό μήκος 30 μέτρων, αντιπροσωπεύοντας τη μέγιστη απόσταση που υποστηρίζεται από ίνες OM3 εντός της σειράς, καθιστώντας το ιδανικό για συνδέσεις στο τέλος της σειράς ή διανομή ζώνης σε μεγαλύτερες διατάξεις κέντρων δεδομένων. Σχεδιασμένο ειδικά για το οικοσύστημα δικτύωσης υψηλής ταχύτητας της NVIDIA, υποστηρίζει πομποδέκτες OSFP 800Gb/s διπλής θύρας, καθώς και μονάδες OSFP 400Gb/s μονής θύρας και QSFP112. Ο σύνδεσμος Angled Polished Connector (APC) με γυάλισμα 8 μοιρών μειώνει δραματικά την ανάκλαση προς τα πίσω, διασφαλίζοντας την ακεραιότητα του σήματος για διαμόρφωση PAM4 που χρησιμοποιείται σε αρχιτεκτονικές 50G, 100G ανά γραμμή.
Αυτή η αντιστοίχιση καλωδίου διασταύρωσης Τύπου-Β (pin 1 προς pin 12) επιτρέπει την απευθείας σύνδεση μεταξύ πομποδεκτών χωρίς πρόσθετη διαχείριση πολικότητας, απλοποιώντας την εγκατάσταση. Κάθε καλώδιο ελέγχεται στο εργοστάσιο για να πληροί τις προδιαγραφές Telcordia GR-1435 και IEC 61754-7, εγγυώμενη την αξιοπιστία από την πρώτη χρήση.
- Θηλυκοί σύνδεσμοι MPO-12/APC με οπές ευθυγράμμισης – συμβατοί με πείρους ευθυγράμμισης πομποδεκτών
- 8 ενεργές οπτικές ίνες multimode (50/125 μm) με 4 αχρησιμοποίητες ίνες ως στοιχεία αντοχής
- Πολικότητα διασταύρωσης Τύπου-Β: εξαλείφει την ανάγκη αντιστροφής καλωδίου σύνδεσης
- Ευέλικτο στρογγυλό περίβλημα LSZH (Low Smoke Zero Halogen) / OFNR – χρώμα aqua για αναγνώριση multimode
- Υποστηρίζει πρωτόκολλα InfiniBand NDR, Ethernet 400GbE/800GbE και NVLink
- Μηχανισμός ασφάλισης push-pull για γρήγορη απελευθέρωση και ασφαλή σύζευξη
- Θερμοκρασία λειτουργίας: 0°C έως 70°C; αποθήκευση: -40°C έως 85°C
- Χαμηλό προφίλ απώλειας εισαγωγής βελτιστοποιημένο για σήματα PAM4 υψηλής ταχύτητας
Η όψη του συνδέσμου MPO-12/APC διαθέτει γυάλισμα 8 μοιρών, το οποίο ελαχιστοποιεί τις οπτικές ανακλάσεις προς τα πίσω που μπορούν να προκαλέσουν αστάθεια πομπού και σφάλματα bit σε συνδέσεις υψηλής ταχύτητας. Σε αντίθεση με τους συνδέσμους Ultra Physical Contact (UPC) που χρησιμοποιούνται συνήθως σε εφαρμογές χαμηλότερης ταχύτητας, ο APC διασφαλίζει απώλεια ανάκλασης ≥35 dB, κρίσιμη για 100G PAM4 και άνω. Η τοπολογία Τύπου-Β (διασταύρωση) του καλωδίου αντιστοιχίζει τις γραμμές μετάδοσης στο ένα άκρο με τις γραμμές λήψης στον απέναντι πομποδέκτη – η γραμμή 1 (μετάδοση) συνδέεται με τη γραμμή 12 (λήψη), η γραμμή 2 με τη γραμμή 11, κ.λπ. Αυτό ταιριάζει με την τυπική διάταξη ακίδων MPO που συνιστάται από το IEC 61754-7 για απευθείας διασύνδεση χωρίς εξωτερικούς προσαρμογείς.
- Συνδέσεις Switch-to-switch: Συνδέστε switches OSFP διπλής θύρας (800G) χρησιμοποιώντας δύο θύρες MPO-12/APC για συγκεντρωτική απόδοση σε μεγαλύτερες αποστάσεις.
- Switch-to-adapter: Συνδέστε κάρτες δικτύου NVIDIA ConnectX-7 ή DPU BlueField-3 μέσω πομποδεκτών OSFP ή QSFP112 σε εκτεταμένες αποστάσεις.
- Αρχιτεκτονικές Spine-leaf σε κέντρα δεδομένων που απαιτούν εμβέλεια 50 μέτρων multimode (με έως και 4 συνδέσεις).
- Υπολογιστική υψηλής απόδοσης (HPC) και διαχωρισμός αποθήκευσης με επεκτάσεις δικτύου NVLink.
- Συγκέντρωση στο τέλος της σειράς όπου απαιτείται μέγιστη εμβέλεια OM3 (30μ) για βέλτιστο σχεδιασμό τοπολογίας.
Σχεδιασμένο και επικυρωμένο για απρόσκοπτη διαλειτουργικότητα με πομποδέκτες και υλικό δικτύωσης NVIDIA. Συμβατό με:
| Πομποδέκτης / Συσκευή | Τύπος Θύρας | Περίπτωση Χρήσης |
|---|---|---|
| MMA4Z00-NS (OSFP διπλής θύρας DR8) | 2x MPO-12/APC | Πλευρά switch 800Gb/s |
| MMA4Z00-NS400 (OSFP) | MPO-12/APC | Προσαρμογέας/DPU 400Gb/s |
| MMA1Z00-NS400 (QSFP112) | MPO-12/APC | ConnectX-7 / BlueField-3 400Gb/s |
| Switches InfiniBand NDR 400G/800G | Θύρες OSFP | Μεταγωγή υψηλής ακτίνας |
Σημείωση: Το καλώδιο είναι αυστηρά συμβατό με συνδέσμους MPO-12/APC. Μην το συνδυάζετε με συνδέσμους MPO-12/UPC (μπλε περίβλημα) καθώς η ασυμφωνία γυαλίσματος μπορεί να προκαλέσει φυσική ζημιά και υποβάθμιση σήματος.
| Παράμετρος | Τιμή |
|---|---|
| Αριθμός Προϊόντος | MFP7E10-N030 |
| Μήκος Καλωδίου | 30 μέτρα (ανοχή: +2% x L / -0 για L≥5m) |
| Αριθμός Ινών (Ενεργές) | 8 ίνες (MPO 12 ινών, 4 ανενεργές) |
| Τύπος Οπτικής Ίνας | Multimode OM3 (τυπικό για μήκη ≤30m) |
| Τύπος Συνδέσμου | Θηλυκός MPO-12/APC, όψη χαμηλής απώλειας |
| Απώλεια Εισαγωγής (μέγιστη) | 0.35 dB + 0.0004 x L (L σε μέτρα) → ≤0.362 dB τυπικά |
| Απώλεια Ανάκλασης (ελάχιστη) | ≥35 dB |
| Διάμετρος Καλωδίου | 3.0 ± 0.2 mm |
| Ελάχιστη Ακτίνα Κάμψης | 30 mm (δυναμική/στατική) |
| Υλικό Περιβλήματος | LSZH / OFNR, Χρώμα Aqua |
| Θερμοκρασία Λειτουργίας | 0 έως 70 °C |
| Θερμοκρασία Αποθήκευσης | -40 έως 85 °C |
| Σχετική Υγρασία | 10% έως 85% RH χωρίς συμπύκνωση |
| Σχήμα Πολικότητας | Τύπος-Β (διασταύρωση) σύμφωνα με IEC 61754-7 |
| Συμμόρφωση με Κανονισμούς | RoHS, CB, cTUVus, CE, FCC Class A, VCCI, RCM |
Η NVIDIA προσφέρει πολλαπλά μήκη για να καλύψει διάφορες πυκνότητες ραφιών και διασυνδέσεις πανεπιστημίου. Το MFP7E10-N030 αντιπροσωπεύει το μέγιστο μήκος για ίνες OM3 εντός της σειράς:
| Αριθμός Εξαρτήματος Παραγγελίας | Μήκος | Τυπική Εφαρμογή |
|---|---|---|
| MFP7E10-N003 | 3 μέτρα | Εντός ραφιού, γειτονικοί διακομιστές |
| MFP7E10-N005 | 5 μέτρα | Από κορυφή ραφιού προς μέση ραφιού |
| MFP7E10-N010 | 10 μέτρα | Διασχίζοντας ράφια ή μικρές αποστάσεις σειράς |
| MFP7E10-N015 | 15 μέτρα | Συνδέσεις μεταξύ σειρών, τυπική σύνδεση ραφιού-προς-ράφι |
| MFP7E10-N020 | 20 μέτρα | Εκτεταμένες συνδέσεις μεταξύ ραφιών, διασχίζοντας διαδρόμους |
| MFP7E10-N030 | 30 μέτρα | Διανομή στο τέλος της σειράς, μέγιστη εμβέλεια OM3 |
| MFP7E10-N050 | 50 μέτρα | Μέγιστη εμβέλεια με ίνες OM4 |
Όλα τα καλώδια μοιράζονται πανομοιότυπες μηχανικές και οπτικές προδιαγραφές εκτός από την ανοχή μήκους (για μήκη ≥5 m, η ανοχή είναι +2% x L / -0). Για εγκαταστάσεις που απαιτούν αποστάσεις άνω των 30 μέτρων, παρακαλούμε εξετάστε το MFP7E10-N050 που χρησιμοποιεί ίνες OM4 για να επιτύχει εμβέλεια 50μ.
- Ενδο-τέλος επικύρωση: Κάθε καλώδιο συνδυάζεται με πομποδέκτες NVIDIA για εγγυημένη διαλειτουργικότητα και περιθώρια σύνδεσης.
- Χαμηλό συνολικό κόστος ιδιοκτησίας: Η παθητική σχεδίαση εξαλείφει την κατανάλωση ενέργειας, μειώνοντας το κόστος ψύξης στα κέντρα δεδομένων.
- Ανθεκτικότητα και ασφάλεια: Το περίβλημα LSZH ελαχιστοποιεί τις τοξικές αναθυμιάσεις σε περίπτωση πυρκαγιάς· βαθμολογία OFNR για εγκαταστάσεις ανελκυστήρα.
- Κατασκευή ακριβείας: Οι σύνδεσμοι APC γυαλισμένοι στο εργοστάσιο με σταθερή γεωμετρία διασφαλίζουν επαναλαμβανόμενη χαμηλή απώλεια.
- Εγγύηση και υποστήριξη: Η άμεση συμβατότητα με NVIDIA μειώνει την πολυπλοκότητα της αντιμετώπισης προβλημάτων.
- Μην αφαιρείτε τα καπάκια σκόνης μέχρι τη στιγμή της εγκατάστασης για να αποφύγετε τη μόλυνση των οπτικών όψεων.
- Αποφύγετε την υπέρβαση της ελάχιστης ακτίνας κάμψης των 30 mm· οι αυστηρές κάμψεις μπορούν να προκαλέσουν απώλεια μικροκάμψης και μόνιμη ζημιά στην οπτική ίνα.
- Αν και το καλώδιο είναι μη αγώγιμο και ανθεκτικό σε ESD, συνδέεται με πομποδέκτες ευαίσθητους σε ESD – ακολουθήστε τις τυπικές προφυλάξεις ESD κατά το χειρισμό.
- Ποτέ μην αναμιγνύετε συνδέσμους MPO-12/APC (πράσινο περίβλημα) με συνδέσμους MPO-12/UPC (μπλε περίβλημα)· οι ασύμφωνοι γυαλισμένοι σύνδεσμοι δεν θα εφαρμόσουν σωστά και μπορεί να προκαλέσουν ζημιά στους πείρους ευθυγράμμισης.
- Χρησιμοποιείτε μόνο ισοπροπυλική αλκοόλη και πανιά χωρίς χνούδι ή ειδικά καθαριστικά MPO για τον καθαρισμό της φέρουσας.
Η Hong Kong Starsurge Group Co., Limited είναι πάροχος υλικού δικτύου, υπηρεσιών IT και λύσεων ολοκλήρωσης συστημάτων με τεχνολογική κατεύθυνση. Ιδρύθηκε το 2008, η εταιρεία εξυπηρετεί πελάτες παγκοσμίως με προϊόντα που περιλαμβάνουν μεταγωγείς δικτύου, κάρτες δικτύου, ασύρματες συσκευές πρόσβασης, ελεγκτές, καλώδια και σχετικό εξοπλισμό δικτύωσης. Με την υποστήριξη μιας έμπειρης ομάδας πωλήσεων και τεχνικών, η Starsurge υποστηρίζει κλάδους όπως η κυβέρνηση, η υγεία, η βιομηχανία, η εκπαίδευση, τα χρηματοοικονομικά και οι επιχειρήσεις. Η εταιρεία προσφέρει επίσης λύσεις IoT, συστήματα διαχείρισης δικτύου, προσαρμοσμένη ανάπτυξη λογισμικού, πολύγλωσση υποστήριξη και παγκόσμια παράδοση. Με προσέγγιση πελατοκεντρική, η Starsurge εστιάζει στην αξιόπιστη ποιότητα, την ανταποκρινόμενη εξυπηρέτηση και τις προσαρμοσμένες λύσεις που βοηθούν τους πελάτες να δημιουργήσουν αποτελεσματικές, επεκτάσιμες και αξιόπιστες υποδομές δικτύου.
Επίσημος Συνεργάτης NVIDIA: Η Starsurge παρέχει γνήσια καλώδια, πομποδέκτες και εξαρτήματα δικτύωσης NVIDIA με πλήρη διαφάνεια της εφοδιαστικής αλυσίδας και γρήγορη παράδοση.
| Μοντέλο Πομποδέκτη NVIDIA | Μορφή | Ταχύτητα | Συμβατότητα Καλωδίου |
|---|---|---|---|
| MMA4Z00-NS | OSFP διπλής θύρας | 800Gb/s (2x400G) | MFP7E10-Nxxx (διπλό MPO-12/APC) |
| MMA4Z00-NS400 | OSFP | 400Gb/s | MFP7E10-Nxxx |
| MMA1Z00-NS400 | QSFP112 | 400Gb/s | MFP7E10-Nxxx |
| Switches NVIDIA Quantum-2 / Spectrum-4 | OSFP | NDR 400G/800G | MFP7E10-N030 / άλλα μήκη |
- Επιβεβαιώστε τον τύπο συνδέσμου: MPO-12/APC (θηλυκός) και στα δύο άκρα – πράσινο περίβλημα.
- Επαληθεύστε την απόσταση σύνδεσης: 30μ είναι η μέγιστη εμβέλεια OM3· για μεγαλύτερες αποστάσεις, εξετάστε το MFP7E10-N050 (OM4).
- Βεβαιωθείτε ότι οι πομποδέκτες είναι συμβατοί με την πολικότητα διασταύρωσης Τύπου-Β· τα οπτικά NVIDIA απαιτούν Τύπο-Β για απευθείας σύνδεση.
- Ελέγξτε ότι τα πάνελ σύνδεσής σας, εάν χρησιμοποιούνται, είναι επίσης MPO/APC και διατηρούν την αντιστοίχιση πολικότητας.
- Αποθηκεύστε κατάλληλα καθαριστικά MPO και καπάκια σκόνης για συντήρηση.
- NVIDIA MMA4Z00-NS – Πομποδέκτης OSFP 800G DR8 διπλής θύρας για switches
- NVIDIA MMA1Z00-NS400 – Πομποδέκτης QSFP112 400G DR4 για κάρτες ConnectX-7
- Σειρά NVIDIA MFP7E20 – Καλώδια ενεργού οπτικού (AOC) για μεγαλύτερη εμβέλεια
- Προσαρμογείς bulkhead MPO-12/APC σε MPO-12/APC – Για επέκταση και τοποθέτηση σε πάνελ
- NVIDIA MFP7E10-N050 – Παραλλαγή 50μ OM4 για εφαρμογές εκτεταμένης εμβέλειας
- Σημείωση Εφαρμογής: Καλώδια & Συνδέσεις Οπτικών Ινών για NDR InfiniBand (διαθέσιμο από την υποστήριξη NVIDIA)
- IEC 61754-7: Συσκευές οπτικής διασύνδεσης – Οικογένεια συνδέσμων MPO
- Telcordia GR-1435-CORE: Γενικές Απαιτήσεις για Οπτικούς Συνδέσμους Πολλαπλών Ινών







